...
Túlfeszültség levezető beépítés
Túlfeszültség levezető beépítés

Túlfeszültség-védelem – 

Miért fontos és hogyan működik?

Manapság otthonunk tele van drága elektromos berendezésekkel: TV, számítógép, hűtő, mosógép, klíma, okoseszközök. De vajon gondoltunk-e arra, hogy egyetlen villámcsapás vagy hálózati feszültségingadozás akár mindet tönkreteheti egy pillanat alatt?

A megoldás erre az úgynevezett túlfeszültség-levezető. Ez az okos kis eszköz észleli a veszélyes feszültség ingadozásokat és elvezeti azokat a földbe, mielőtt kárt tehetnének az otthonunk elektromos rendszerében vagy készülékeiben. Egy jól megválasztott és szakszerűen telepített túlfeszültség-védelem szó szerint megmentheti az eszközeinket, és hosszú távon pénzt takaríthat meg nem mellesleg a biztosítók is örömmel veszik és olcsóbb lesz a lakásbiztosítási díjunk.

Túlfeszültség levezetés
Túlfeszültség levezetés

Mi az a túlfeszültség, és miért veszélyes?

Túlfeszültség akkor keletkezik, amikor a hálózatban hirtelen megnő az áram feszültsége. Ez lehet:

  • Villámcsapás – Egy közeli villámcsapás az elektromos hálózaton keresztül akár több ezer voltnyi feszültséget is bevihet az otthonunkba.
  • Hálózati ingadozás – Az áramszolgáltató kapcsolási folyamatai, ipari létesítmények nagy áramfelvétele vagy egy közeli transzformátor meghibásodása miatt a feszültség jelentősen ingadozhat.
  • Nagyobb fogyasztók ki-bekapcsolása – Például egy hűtő vagy klíma bekapcsolásakor kisebb túlfeszültség is keletkezhet, amely idővel károsíthatja az érzékenyebb elektronikai eszközöket.

Bár ezek a feszültségingadozások gyakran észrevétlenek, hosszú távon lerövidíthetik az elektromos berendezéseink élettartamát vagy akár azonnali tönkremenetelt is okozhatnak.

Hogyan működik a túlfeszültség-levezető?

A túlfeszültség-levezető egy olyan védekező berendezés, amely a hálózatba építve figyeli a feszültséget. Amint érzékeli, hogy a feszültség meghaladja a normál értéket, azonnal működésbe lép, és a felesleges energiát levezeti a földbe.

Gondoljunk rá úgy, mint egy biztonsági szelepre: ha a hálózaton túl nagy lenne a "nyomás", akkor az eszköz egy "kijáraton" keresztül elvezeti azt, megakadályozva, hogy az otthoni eszközeink "károsodjanak" tőle.

Miért érdemes túlfeszültség-védelmet telepíteni?

Túlfeszültség védelem
Túlfeszültség védelem

Megvédi az értékes eszközeit – Nem kell aggódnia a drága háztartási gépek és elektronikai eszközök meghibásodása miatt.
Csökkenti a tűzveszélyt – A nagyobb feszültségingadozások akár tűzesetet is okozhatnak, ha nincs megfelelő védelem.
Pénzt takarít meg – Egy elromlott tévé vagy számítógép cseréje sokkal drágább lehet, mint egy egyszeri túlfeszültség-védelmi rendszer kiépítése.
Biztosítási előnyök – Sok biztosító pozitívan értékeli, ha az ingatlanban van beépített túlfeszültség-védelem, és akár kedvezményeket is kínálhat.

Kérje árajánlatunkat és egyeztessen velünk egy mindkettőnk számára megfelelő időpontot.

+3620 507 88 81

Ha elakadt kérje visszahívásunkat

(Nem jelent azonnali visszahívást!)

Villanyszerelésben előforduló csúnya szakkifejezések értelmezése - 

Lakáselosztódoboz - Konyhanyelven a lakáselosztó doboz olyan, mint a lakásod elektromos irányítóközpontja vagy elosztószekrénye. Ez az a hely, ahol az áram "szétosztásra kerül" a különböző helyiségek és/vagy eszközök között, és itt találod meg a védelmi eszközök is.

Hogyan képzeld el?

Képzeld el, hogy az otthonodba érkező elektromos áram olyan, mint egy nagy vízvezeték, amely a lakáselosztó doboznál "ágakra osztódik". Ez a doboz gondoskodik róla, hogy:

  1. Minden helyiség (pl. nappali, konyha, fürdőszoba) a neki megfelelő mennyiségű áramot kapja.
  2. Ha valahol probléma van, csak az adott ágat kapcsolja le, nem az egész lakást.

Ebben a dobozban foglal helyet pl. Fí relé, a kismegszakító, túlfeszültségvédelem, csengő, villanyórától érkező vastag fő vezeték.

Fí relé - A Fí-relé (más néven életvédelmi relé vagy áram-védőkapcsoló) egy olyan "biztonsági kapcsoló" az elektromos rendszerben, ami megvédi az embereket az áramütéstől.

Hogyan működik egyszerűen?

Képzeld el, hogy az áram a vezetékeken keresztül oda-vissza folyik, mint egy körforgás. A Fí-relé figyeli, hogy az áram mennyisége, ami "bemegy" a rendszerbe (pl. a konnektorba), ugyanannyi-e, mint ami "kijön" belőle.

  • Ha minden rendben van: A bemenő és a kijövő áram pontosan ugyanannyi.
  • Ha valami baj történik: Például, ha valaki véletlenül megérinti a sérült vezetéket, vagy a vízbe kerül egy elektromos eszköz, akkor az áram egy része "eltéved" (Pl. Csíp a mosógép oldala). Ezt hívják szivárgó áramnak.

A Fí-relé azonnal észreveszi, ha az áram nem "köröz rendesen", és lekapcsolja az áramot, mielőtt komoly baj történne.

Kismegszakító - Elektromos biztosíték, ami megvédi az otthonodat és az elektromos rendszert a túlterheléstől vagy a rövidzárlattól.

Hogyan működik egyszerűen?


  • Túlterhelés esetén:

Képzeld el, hogy az elektromos vezetékekben folyó áram olyan, mint egy vízcsőben áramló víz. Ha túl sok víz (áram) akar átfolyni a csövön (vezetéken), az szétrepesztené a csövet (Ez a túlterhelés). A kismegszakító ezt megakadályozza: lekapcsolja az áramot, mielőtt bármi baj lenne.

  • Rövidzárlat esetén:

Ha két vezeték összeér, és nagy áram folyik nagyon rövid idő alatt (például egy hibás készülék miatt), a kismegszakító azonnal lekapcsol, hogy megakadályozza a tüzet vagy a károkat.

Miért fontos?

  • Védi a vezetékeket: Megakadályozza, hogy a vezetékek túlmelegedjenek és kigyulladjanak.

Túlfeszültségvédelem - olyan, mint egy "pajzs" vagy "védőbástya", ami megóvja az elektromos készülékeidet és az otthoni vezetékeidet a hirtelen nagy áramingadozásoktól, amik tönkretehetik őket.

Hogyan működik egyszerűen?

Képzeld el, hogy az elektromos áram folyamatosan nyugodtan és egyenletesen áramlik a vezetékekben, mint egy folyó. A túlfeszültség egy hirtelen "áradást" jelent, ami akkor történik, amikor valami hirtelen megzavarja az áramot, például:

  1. Villámcsapás:
    Ha egy villámcsapás közel van, az nagy mennyiségű áramot lökhet a hálózatba.

  2. Áramingadozás:
    Ha a szolgáltató hibájából vagy valamilyen technikai zűrből kifolyólag az áram meghaladja a normál 230 V-os feszültséget, akkor az túlfeszültséget okozhat az otthonodban. Például, ha a hálózatban 250 V vagy magasabb feszültség jelenik meg, az már bőven a normál határon túl van, és károsíthatja az elektromos eszközöket.

A túlfeszültségvédő felfogja ezt az "áradatot", és megakadályozza, hogy az elérje az érzékeny eszközeidet (pl. tévét, számítógépet, hűtőt). Ha túl sok áram érkezik, a túlfeszültségvédő gyorsan "leállítja" azt, mielőtt károsodás történne. Olyan, mint egy felpuffadt gumiabroncs, amit "leeresztenek", hogy ne robbanjon szét.


Maradjon Facebook kapcsolatban velünk -